Wyprawka dla noworodka – kiedy zacząć kompletować

wyprawka dla noworodka

Z pakowaniem się do szpitala na poród jest trochę tak, jak z… deszczem i parasolem. Jeśli wychodząc rano z domu weźmiesz ze sobą parasol, prawdopodobnie deszcz wcale nie spadnie. Jednak kiedy go zapomnisz…

Skąd to porównanie? Znam kilka mam, które nie mogły doczekać się porodu. Kompletnie wyposażona torba do szpitala czekała w ich sypialniach na długo przed wyznaczonym terminem. Termin się zbliżał i zbliżał, aż w końcu minął. A bóle nie przychodziły. Inne kobiety wcale nie spieszą się z wyprawką – w końcu jeszcze dwa tygodnie do porodu. I wtedy akcja zaczyna się znienacka, teoretycznie o wiele za wcześnie.

Złe dobrego początki?

Zdecydowanie! Tym „dobrym” jest oczywiście przyjście na świat naszego maluszka. Życie pełne jest podobnych paradoksów, a z tego dotyczącego wyprawki do szpitala już za kilka tygodni z pewnością będziesz się śmiała. Wspomnienia i anegdoty są ciekawe właśnie dlatego, że nie wszystko w życiu da się zaplanować i przewidzieć na sto procent. Dostrzeżmy w tym wartość!

W porządku, ostatecznego terminu porodu rzeczywiście nie możemy zaplanować (oto siła natury!), ale to, co znajdzie się w torbie do szpitala już tak. Oto przegląd akcesoriów dla mamy i dziecka, które przydadzą się podczas pierwszych wspólnych dni przed powrotem do domu.

Spakuj dwie osobne torby! ( dla siebie i dla dzidziusia)

Na początek mama. Tutaj najlepiej jest posłuchać siebie i wyprawkę dostosować do własnych potrzeb, pamiętając o zasadzie minimalizmu (tylko najpotrzebniejsze rzeczy). Na pewno potrzebne będą szlafrok, kapcie, piżama (najlepiej w formie koszuli nocnej; jedna do porodu oraz dwie, w których wygodnie będzie ci karmić) i przybory toaletowe. Niezbędna jest oczywiście bielizna osobista (w tym majtki poporodowe i staniki do karmienia), podkłady higieniczne i podpaski. Nie zapomnij o ręczniku (także tym papierowym), chusteczkach i wkładkach laktacyjnych. Na wszelki wypadek możesz też wrzucić małą tubkę maści na brodawki ( np. bephanten – i dla dziecka i na brodawki).

Druga torba to wyprawka dla niemowlęcia. Jeśli chodzi o ubranka, wybierz następujący zestaw: 2 czapeczki, 3 pary śpioszków, 3 kaftaniki/body z długimi rękawami (różnej grubości), 2 pary skarpetek, kocyk/rożek, ręcznik i pieluchy tetrowe. Pamiętaj, żeby zabrać rzeczy bez printów oraz sztucznych twardych nadruków, najlepiej białe. Następne w kolejności są oczywiście pieluszki jednorazowe i kosmetyki niemowlęce: chusteczki nawilżane oraz krem ochronny na pośladki.

To podstawowy zestaw. Każda z nas może dorzucić do tego coś wedle własnego uznania i potrzeb. Pamiętajmy jednak o rozsądku – dziecku nie są jeszcze potrzebne przytulanki, a nosidełko przyniesie do szpitala tata, gdy już nadejdzie pora powrotu do domu.

W osobną przegródkę zapakuj potrzebne dokumenty potrzebne do przyjęcia do szpitala oraz aktualne wyniki badań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

10 + 20 =