Druga ciąża, a zazdrość u jedynaka

znowu jestem w ciąży

 Pojawienie się nowego dziecka w rodzinie to ogromna zmiana nie tylko dla rodziców, ale także dla ukochanego jedynaka, którego cały świat wywraca się do góry nogami, ty będziesz musiała opanować jego narastającą zazdrość.Będzie musiał nauczyć się dzielić mamą i tatą oraz poradzić sobie z cała gamą nowych uczuć takich jak zazdrość, frustracja i złość. Co prawda gdy twoje dziecko dowiaduje się, że będzie miało rodzeństwo zazwyczaj pierwsza reakcja to radość i euforia. Mądra mama powinna wykorzystać te pierwsze pozytywne emocje i umiejętnie je podsycać, tak żeby ta rewolucja w życiu rodzinnym wzmocniła wasze więzi i pozwoliła waszemu dziecku odnaleźć się na nowo.

Zacznij działać już w ciąży

Już na początku ciąży, gdy jeszcze możesz poświęcić starszemu dziecku sto procent uwagi, powinnaś zacząć przygotowywać go do zmiany. To czas na rozbudzenie w dziecku ciekawości i miłości do nowego dzidziusia. Dzieci uwielbiają słuchać o sobie, dlatego opowiadaj mu o pierwszej ciąży. Pokazuj ulubione zabawki, zdjęcia, wspominaj śmieszne momenty i historyjki z okresu niemowlęctwa. Rozmawiaj z dzieckiem o braciszku lub siostrzyczce, opowiadaj jak to będzie, gdy już pojawi się na świecie. Pamiętaj, żeby podkreślać, że niemowlę jest bezradne i wymaga dużo troskliwej opieki. Zaangażuj dziecko w przygotowania i pozwól mu wymyślać imiona, głaskać i rozmawiać z brzuchem, poczuć kopnięcia i ruchy dzidziusia.

Staraj się jednak, żeby temat twojej ciąży nie zdominował waszego życia całkowicie- to co się dzieje to przecież  naturalna kolej rzeczy. İm normalniej będziesz podchodzić do tematu ciąży, tym spokojniejsze będzie twoje dziecko. Pokaż mu, że w szkole, przedszkolu i wśród znajomych pełno jest rodzeństw.

Pierwsze tygodnie sa najważniejsze

Kilka pierwszych tygodni po porodzie jest kluczowe dla ustawienia całej relacji między rodzeństwem czasem nawet na długie lata. To trudny i wyczerpujący okres dla ciebie jako mamy, bo mimo zmęczenia, musisz opiekować sie niemowlęciem, a równocześnie ze zdwojoną uwaga skupić się na pierwszym dziecku.

To czas, kiedy powinnaś pierworodnego otoczyć podwójną miłością. Na początku może być trudno- przygotuj się na obrażanie się, które trwać może nawet kilka tygodni, na nagle napady zazdrości i złości. Nie należy ich tłumić- daj dziecku prawo do poradzenia sobie z własnymi emocjami. Dużo mam zauważa, ze nagle starsze dzieci wracają do zachowań niemowlęcych- chcą ssać butelkę, smoczek, zaczynają się moczyć. To całkowicie naturalna chęć zwrócenia na siebie uwagi.

Musisz uzbroić się w cierpliwość. To właśnie moment na pokazanie dziecku jak bardzo je kochasz. Codziennie trzeba wygospodarować czas przeznaczony tylko dla niego, najlepiej gdy niemowlę śpi. Możecie wspólnie rysować, czytać książkę czy po prostu bawić się.  Warto podkreślić, jak wielu rzeczy, które robisz wspólnie ze starszym dzieckiem, dzidziuś nie potrafi i nie może robić.

Dobrym sposobem na nawiązanie więzi między dziećmi jest czynny udział w opiece nad niemowlakiem- oczywiście tylko wtedy jeśli dziecko samo tego chce. Absolutnie nie wykluczaj go z obowiązków przy maluszku, niech czuje się potrzebny i doceniony. Może podać pieluchę, głaskać po główce czy zaśpiewać kołysankę. Pokaż mu, że to bardzo ważna rola! Możesz być pewna, ze dzięki temu twój skoncentrowany na sobie jedynak powoli stanie się troskliwym starszym bratem lub siostra, a już za kilka miesięcy najlepszym towarzyszem zabaw.

 

Newina Kaya

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

12 − ten =