Śluz w stolcu dziecka – czy to infekcja?

śluz w stolcu dziecka

U niemowlęcia w pierwszych kilku miesiącach życia stolec może zmieniać swoją konsystencję, kolor i częstość występowania. Każda zmiana w kupce dziecka jest dość szybko wyłapywana przez mamę i wzbudza jej niepokój. Czy słusznie?

Kupka „dziecka butelkowego” ma raczej stały wygląd. Dziecko otrzymuje przez wiele tygodni tę samą mieszankę mleka modyfikowanego i wydaje się naturalnym, że stolec powinien wyglądać cały czas tak samo.

Na niektórych mieszankach mlecznych stolce przybierają odmienny wygląd na wiele tygodni. Przy stosowaniu niektórych mieszanek mlecznych stolce mogą być zielone, a w przypadku innych – mogą pojawiać się w stolcu ciemniejsze niteczki i niewielka ilość śluzu

W przypadku zmiany mleka na inne lub w przypadku infekcji przewodu pokarmowego w stolcu dziecka może pojawić się większa ilość śluzu. Jeśli problemem jest mleko to stolec powinien dość szybko – po odstawieniu winowajcy, wrócić do normy. W takich sytuacjach pomocne bywają też mieszanki mleczne z dopiskiem: HA – jeśli w rodzinie jest dużo alergików to można od początku stosować mleko hipoalergiczne. Jeśli pojawią się jakieś objawy nietolerancji mleka to do akcji wkraczają inne, specjalnie przygotowane w tym celu mleka modyfikowane: Pepti, Nutramigen, -Amino lub Neocate.

Z kolei jeśli mamy do czynienia z infekcją (zwykle wirusową) to śluzu może być nieco więcej, stolce mogą dodatkowo zmieniać swoją konsystencję (są bardziej płynne), jest ich więcej, dziecko może wymiotować i gorączkować.

Mamo – bądź czujna. Jeśli podejrzewasz infekcję przewodu pokarmowego u swojego dziecka, to dbaj o jego odpowiednie nawodnienie i udaj się do lekarza celem oceny stanu niemowlęcia.

Kupka dziecka karmionego piersią to już bardziej skomplikowana sprawa.

Zmienia się jak w kalejdoskopie. W zależności od tego co zje mama to stolec może zmieniać kolor, zapach i zawierać różne dodatki. Jeśli zauważasz związek swojej diety z pojawianiem się śluzu w kupce dziecka, a dodatkowo pojawia się od czasu do czasu domieszka krwi – to może to świadczyć o alergii na jakiś produkt. U dzieci w tym wieku najczęstszym powodem alergii jest uczulenie na białko mleka krowiego. Śluz pojawia się wówczas w stolcu dość regularnie, bo każda mama zwykle zjada sporo produktów mlecznych.

W takiej sytuacji można przez dwa tygodnie zastosować dietę eliminacyjną u mamy – z wyłączeniem wszystkich pokarmów zawierających białka mleka krowiego (masło, ser, mleko śmietana, jogurt, lody, polewy, desery mleczne, produkty zbożowe, gotowe zupy, twarogi, maślanka). Po około dwóch tygodniach kupka powinna być już prawidłowa. Śluz może pojawić się w reakcji na orzechy, cytrusy czy inne produkty spożywcze, ale takie sytuacje są rzadsze.

Jeśli przyczyną pojawienia się śluzu w kupce jest infekcja, to zwykle mamy do czynienia z wirusem (adenowirusy, rotawirusy, norowirusy i inne). Stolce są luźniejsze, śluzu jest dość dużo (niekiedy pojawia się również krew), a dziecko jest niespokojne i marudne. Z dodatkowych objawów może pojawić się gorączka i wymioty. Podawanie płynów to podstawowe „lekarstwo” stosowane w biegunce. Dlatego dawaj dziecku pić – więcej niż zwykle. Małe dziecko szczególnie łatwo się odwadnia. A odwodnienie jest głównym powikłaniem biegunki. Dziecko, które waży 10 kg powinno wypijać 1 litr płynów na dobę, a po każdej luźnej kupce dodatkowe 100 ml płynów. Razem z wodą dziecko traci elektrolity, dlatego najlepiej jest podawać doustne płyny nawadniające, które są w stanie uzupełnić te braki (kupisz je w aptece). Ponadto udowodniono pewną skuteczność niektórych probiotyków w skracaniu czasu trwania ostrej biegunki u dzieci. Mowa o tak zwanych „dobrych bakteriach i grzybach”, a konkretniej o: Lactobacillus rhamnosus GG i Sacharomyces boulardii. Zwykle te preparaty skracają nieznacznie czas trwania biegunki. Zaleca się je, bo wpływają dobrze na mikroflorę jelita, a w biegunce to przydatna sprawa. Jeśli dziecko w trakcie infekcji przewodu pokarmowego gorączkuje to podawaj mu lek przeciwgorączkowy – najlepiej paracetamol i stosuj chłodne okłady na ciało maluszka.

Zwykle jednorazowa zmiana w wyglądzie kupki Twojego maluszka nie jest oznaką choroby i nie powinna budzić niepokoju rodzica. Jeśli jednak nieprawidłowości utrzymują się dłużej, a dodatkowo Twoje dziecko inaczej się zachowuje – udaj się do lekarza celem konsultacji i badania dziecka.

Autorka: Mama Pediatra

Dagmara Chmurzyńska- Rutkowska

www.mamapediatra.blog.pl

 

3 thoughts on “Śluz w stolcu dziecka – czy to infekcja?

  1. a co z konsystencją kupy u dzieci karmionych piersią?. mój syn ma prawie 5m i jego kupy są dość wodniste. Rzadkie takie które wylewają się z pampersa czy to dobrze? dodam jeszcze że od urodzenia przez 1.5 m podawany miał antybiotyk ( zapobiegawczo przy wodonerczu) potem po operacji w 4m przez 5 dni. Podaje mu probiotyk już poraz 5 . teraz jesteśmy 2 tyg po antybiotykach jak długo mam podawać mu probiotyk. I czy ta jego kupa jest właściwa? bo trochę niepokoi mnie jej wygląd. To że miała różne odcienie od żółtego po zielone to nic dziwnego ale konsystencja

    1. Takie kupki są u dziecka karmionego piersią dopuszczalne. Jeśli dziecko dobrze się zachowuje, przybiera na wadze to wszystko jest ok :) probiotyk mozna już odstawić – flora jelitowa już się skolonizowala „dobrymi bakteriami”. Pozdrawiam

  2. U nas za to mimo podawania mm Bebilon Pepti DHA kupki są luźne, żółte i pojawia się śluz. Najpierw karmiłam piersią, długo walczyliśmyabytak zostało ale synek nie przyswajał mleka i waga spadała. Zdiagnozowano ostrą nietolerancję laktozy i zalecono przejście na Enfamil O lac. Potem suche placki na policzkach – zmiany alergiczne i przejście na bebilon pepti dha. Na tym mleku kupki są luźne i jest śluz. Synek przybiera na wadze, jedyne dolegliwości to problem z oddawaniem bolesnych gazów. Plamki z buzi w zasadzie zniknęły już na drugi dzień od zmiany mleka a krostki po kilku dniach. Czy takie stolce są prawidłowe? Czy powinniśmy podać inne mleko? Czy alergia mogła tak szybko ustąpić czy mogly być to jednak zmiany np. łojotokowe a nie alergiczne? Mamy sporo wątpliwości. Podajemy dodatkowo
    BioGaje i SabSimlex. Synek ma 2.5 mc, ur. w 36t

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

three × 1 =