Jak wyliczyć termin porodu ?

jaki termin porodu

 

Już na początku ciąży dowiadujesz się, że prawdopodobnie urodzisz pomiędzy 38. a 42. tygodniem. Ciąża, która kończy się przed 37 tygodniem nazywa się porodem przedwczesnym, zaś trwająca ponad 42 tygodnie przeterminowaną. Określenie terminu porodu jest istotne dla prawidłowego przebiegu opieki nad mamą i dzieckiem.

Pomocna w jego wyliczeniu jest ocena wieku ciążowego. Licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, przy założeniu, że Twoje cykle są regularne i masz 28-dniowy cykl miesiączkowy- ciąża trwa 280 dni, czyli 10 miesięcy księżycowych. Biorąc pod uwagę różną długość cyklów, możliwość pojawienia się owulacji wcześniej niż w połowie cyklu, datę zapłodnienia, która przy regularnym współżycia jest trudna do podania i badanie USG we wczesnej ciąży- termin porodu jest przez lekarza odpowiednio modyfikowany. Dokładność pomiaru ultrasonograficznego wykonywanego około 8 t.c. wynosi +/- 7 dni. Jedenasty tydzień ciąży i 6 dni to nadal 11 tygodni. Liczymy skończone tygodnie. Zapytana w którym jesteś tygodniu nie mówisz, że w jesteś w dwunastym, bo dla lekarza czy położnej prowadzącej Twoją ciążę to nadal jedenasty tydzień. Pamiętaj, że ustalony termin porodu jest tylko datą orientacyjną, a odstępstwo dwóch tygodni przed i po jest normą.

– Ojcowie  posiadający stresującą pracę częściej mają córki

– liczba rodzących się chłopców i dziewczynek zmienia się wraz z porami roku np. w lecie rodzi się więcej chłopców

– w Polsce najwięcej dzieci rodzi się w poniedziałek (około 50 %)

– najpopularniejsze imię żeńskie 2015r. – Zuzanna; męskie- Jakub

– w Polsce najwięcej dzieci rodzi się pod koniec września

– w Polsce 32% porodów kończy się cesarskim cięciem

– większość dzieci rodzi się po terminie, 30% rodzi się przed terminem, a w dokładnie wyliczonym terminie 5%

 

Nie traktuj go bezwzględnie, żeby oszczędzić sobie powodów do niepokoju przy kilkudniowym jego przesunięciu. Statystyki podają, że poród najczęściej odbywa się w 282. dniu ciąży, a tylko 4% dzieci przychodzi na świat w wyliczonym terminie. Zatem biorąc pod uwagę całą populację kobiet 48% urodzi przed wyliczoną datą terminu porodu, a pozostałe 48% po zaplanowanej dacie.

Podobno dziewczynki mieszkają w brzuchu mamy o jeden dzień dłużej niż chłopcy. Na to kiedy rozpocznie się poród nie ma wpływu Twój wiek, wzrost,  waga,  rasa czy klimat w jakim mieszkasz, ale za to noworodek może sam zadecydować kiedy jest gotowy na pierwsze spotkanie z Wami.

 

Autorka:

Emilia Jaśniewska

Położna, fundacja Dobre Ręce Polskich Położnych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

1 × 1 =