12 ½ : mity i przesądy w ciąży cz.1

Mid Section Of Expecting Young Couple Holding Paper With Boy And Girl Text

Zabobony w ciąży, przesądy i klątwy- czyli co musi znosić mama ciężarna. Żadna z nas ich nie stosuje, ale jestem przekonana, że nieświadomie odnosisz się do niejednego! Co jest faktem, a co mitem zobacz razem ze mną! Błagam nie dajmy się zwariować!

Ile jeszcze starych porzekadeł naszych babć funkcjonuje w naszym świecie? Już odpowiadam: WIELE. Na początku wyszukując najbardziej interesujące nie ukrywam, że wyśmiałam praktycznie wszystkie. Dopiero zastanawiając się nad nimi chwile doszłam do wniosku, że możemy je podzielić na dwie grupy: pierwsze zawierające ziarnko prawdy oraz te w ogóle niedorzeczne.

Mity dawnych czasów

Trochę historii: Wszystko to wina opowieści przenoszonych z pokolenia na pokolenie. Ale pamiętajmy, że to właśnie dawniej ginekolog był nazywany „damskim rzeźnikiem” oraz powinien on również odbierać  poród nie patrząc na pochwę kobiety. Rodzić musiała ona w bólu, ale nie naga (co to to nie), bo Bóg tak zapisał w Biblii. Pierwszych lekarzy, którzy próbowali ulżyć kobiecie próbowano palić na stosie lub stawiano przed sąd. Wciąż dziwisz się, dlaczego niektóre przesądy tak mocno mijają się z racjonalnością?

Przesądy w głowie przyszłej mamy mogą zasiać ziarnko wątpliwości zastanów się razem ze mną czy faktycznie masz się czego obawiać:

Przesądy te bardziej racjonalne 

 1. Nie możesz ćwiczyć w ciąży

MIT. Faktycznie musisz się trochę ograniczyć. Zacznijmy od tego, że pierwszy trymestr nie należy do najlżejszych. Zapewne przechodzisz fazę przepełnioną porannymi wymiotami, a dodatkowo jesteś przemęczona. Gdzie wtedy myśl o Fit mamie? Odpowiem: nie tu. Ok, później nabierasz sił, jest lepiej i co wtedy. Przyszła Mamo możesz ćwiczyć, zaskoczę Cię też: możesz również podnosić ręce do góry Jeśli wcześniej biegałaś możesz to wciąż robić, jeśli nie raczej bym to ograniczyła. Lepsze są ćwiczenia stateczne bez ciężarów oraz silnych zamaszystych ruchów. Ale ćwiczyć możesz, szczególnie dobre dla kobiet w ciąży są rozciągające ćwiczenia z gumami, gdyż przygotują twoje ciało do niezwykle trudnego wysiłku jakim będzie poród.

 1. Nie wolno ścinać i farbować włosów w ciąży

MIT/ PRAWDA Mamo myślę, że możesz bez problemu ścinać włosy. Twoje dziecko przez to nie będzie łyse (choć fakt może się takie urodzić) myślę również, że przez to nie ograniczysz jego inteligencji. A co do farbowania włosów. Uważam, że nie będzie to powód dlaczego urodzisz rude dziecko, ale wstrzymałabym się w pierwszym trymetrze. Rządzi się on swoimi prawami, wtedy właśnie kształtują się wszystkie narządy Twojej pociechy. Później już nikt nie widzi przeciwwskazań, przestrzegaj tylko zasady: Stosujmy wszystko z umiarem, przecież ciąża to nie choroba!

 1. Opalanie w ciąży- to zagrożenie

PRAWDA. W ciąży Twój organizm szaleje za sprawą hormonów, a nadmierna ekspozycja na słońce połączona ze stosowaniem niskich filtrów przeciwsłonecznych może spowodować powstawanie zmian na Twojej skórze, także uważaj.

 1. Grzebanie w ziemi, czyli nie przesadzanie kwiatków

PRAWDA. Tu bym uważała, raczej nie przesadzaj nic bez rękawiczek ochronnych. Niestety możesz zarazić się Toksoplazmozą.

 1. Kąpiel w wannie, pozostał Ci tylko prysznic

MIT Możesz brać kąpiel będąc w ciąży. Dziecko chroni czop śluzowy, dlatego mamo nie masz się czego bać. Zrezygnuj jednak z kosmetyków, które się silnie pienią (zawierające SLS), nadmierna ilość chemii jest wysoko niewskazana. Ograniczyłabym również czas pobytu w wannie do 10-15 min J

 1. W ciąży nie jedz surowych ryb i serów pleśniowych

PRAWDA: Unikaj i tego, i tego. Nie jedź też surowych jajek i  gotowanych na półtwardo (mollet). Niestety Salmonella może znajdować się w tych produktach, a nie zachoruje dziecko, ale Ty (biegunka, wymioty, gorączka). W serach (typu brie, camembert) i mleku niepasteryzowanym znajduje się LISTERIA- zagrażająca Twojemu dziecku w życiu płodowym. W surowym mięsie lub rybie mogą się znajdować mikroorganizmy wywołujące toksoplazmozę.

 1. Nie przebywaj razem z Kotami

PRAWDA/MIT. Toksoplazmoza. Znowu. Niektóre koty faktycznie mogą być nosicielami pierwotniaków wywołujących tę chorobę. Najbardziej niebezpieczny kontakt z tymi puszystymi kulkami może okazać się w 1 trymestrze ciąży, kiedy kształcą się wszystkie narządy wewnętrzne Twojego szkraba. W późniejszym czasie można wykonać test na  obecność przeciwciał IgM, IgA i IgG, wykaże on poziom odporności kobiety ciężarnej na pierwotniaki.

 1. Robienie paznokci, żele, tipsy i hybryda

PRAWDA. Lepiej przejść na manicure. Nie ma jasnych przeciwwskazań, że mamo kategorycznie nie możesz sobie zrobić paznokci hybrydowych lub tipsów, nie zostały jeszcze przeprowadzone badania wykazujące, że jest to niekorzystne, ale samo to, że następuje bezpośrednia ingerencja w twoje ciało, a przenikają do niego substancje toksyczne zawarte w żelach jest niedobre dla Twojego dziecka.

 1. Śpij tylko na lewym boku

I tu… PRAWDA, jest to pozycja najbardziej wskazana dla kobiety ciężarnej do snu. Prawidłowo przepływa wtedy krew, nic nie jest nieprawidłowo uciskane, a pozycja ta spowoduje zmniejszenie obrzęków stóp. Nie powinnaś spać jednak na wznak oraz na brzuchu.

 1. Powiększy Ci się stopa

PRAWDA. To zjawisko zachodzi prawie u 70% kobiet w ciąży. Opuszcza się stopa, przez co obniża się jej wysklepienie i powiększenie nawet o jeden rozmiar.

 1. Jeśli kobieta pięknieje w ciąży to urodzi chłopca

MIT. Nie, mamo, Twoja przyszła córka nie zabierze Ci urody, a syn jej Ci nie doda. Również niektóre zachcianki jak słone na chłopca, a słodkie o dziewczynkę nic Ci nie powiedzą. Niektóre kobiety nie mają zachcianek, a jednak noszą dziecko pod sercem. To wszystko jest winą hormonów.

 1. Seks w ciąży, a zrobienie dziecku krzywdy

    MIT.  Nie musisz odmawiać sobie przyjemności ze swoim ukochanym, dziecko tego nie odczuje, co najwyżej zwiększoną ilość endorfin w Twoim organizmie

A teraz pośmiej się razem ze mną :) Tak przyszła mamo niektóre zabobony naprawdę nie maja ŻADNEJ szansy aby się spełniły.  A to zapowiedź kolejnej serii naszego obalania MITÓW i poznawania PRAWDY.

 Czyli ½ mój osobisty HIT.

Jak to mówią last but not least: Nie myj naczyń, bo jeśli ochlapiesz brzuch Twoje dziecko będzie alkoholikiem.

Mamo: lepiej odstaw wszelkie czynności domowe i niech inni Ci służą, nie możesz narażać dziecka.

Wiem, że ciąża to niezwykły dla Ciebie czas, ale nie daj się zwariować.  Nie jesteś chora, a trzymasz pod swoim serduszkiem nowe życie! Strach ma wielkie oczy, ale nagroda będzie na pewno wielka. Trzymam Kciuki wszystko będzie dobrze :)

Autorka:

Małgorzata Żak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 × three =