Jestem w ciąży! – badania 1-14 tc.

jestem w ciąży

Od początku była wielka radość. O tym, że będę mamą dowiedziałam się już w piątym tygodniu ciąży (czyli trzy tygodnie od zapłodnienia) – był to nieoczekiwany prezent gwiazdkowy 

Kolejny miesiąc upłynął mi i mojemu mężowi w zmowie milczenia – postanowiliśmy odczekać do „bezpiecznego” momentu z podzieleniem się wielką wiadomością z najbliższymi – a kiedy już do tego doszło szczęście przyszłych dziadków było ogromne! Myślę, że wstrzymanie się z informowaniem innych to dobra „taktyka”, ponieważ do największej ilości poronień dochodzi w pierwszych tygodniach ciąży i choć nikt nie chce być pesymistą to według mnie w tej kwestii należy zachować zdrowy rozsądek.

Pierwszy trymestr ciąży umownie liczymy od daty ostatniej miesiączki do końca czternastego tygodnia. Jeśli wykonałaś test ciążowy to Twoim kolejnym krokiem powinna być wizyta u profesjonalnego ginekologa. Fachowa opieka jest niezwykle ważna, ponieważ lekarz powinien zapewnić Ci odpowiedni komfort psychiczny i poczucie bezpieczeństwa w trakcie oczekiwania na dzidziusia. W początkowych fazach ciąży USG wykonywane jest dopochwowo, ponieważ zarodek jest mikroskopijnych rozmiarów. W trakcie pierwszej wizyty ginekolog oceni przede wszystkim czy Twój dzidziuś odpowiednio zagnieździł się w macicy. Pamiętam, że w moim przypadku w 5 tygodniu wyglądał on (tak, on, bo teraz już wiem, że to chłopiec) jak ziarenko sezamu.

Twój lekarz prowadzący wyznaczy Ci harmonogram wizyt. W zależności od placówki częstotliwość Waszych spotkań będzie różna. Ja z moją ginekolożką spotykam się co dwa/ trzy tygodnie. Po pierwszej wizycie ginekolog zleci Ci wykonanie ważnych badań, m.in.

 Badania- pierwsza wizyta

  • Badania ogólne: badanie moczu, morfologii, oznaczenie grupy krwi, a także badania w kierunku toksoplazmozy czy różyczki (IgM, IgG). 

  • Wymaz cytologiczny (jeśli nie było badania na 6 miesięcy wcześniej)

  • Pomiar masy ciała, ciśnienia, wzrost ciężarnej

  • Informacja o dalszych badaniach (badania genetyczne, test PAPPA)

  • Glukoza na czczo

  • HIV, HCV

  • Powinnaś udać się również do stomatologa na wizytę kontrolną

Najważniejszym badaniem pierwszego trymestru jest tzw. USG pierwszego trymestru, nazywane również USG genetycznym. Wykonuje się je między 11 a 13 tygodniem ciąży i ma ono na celu wykluczenie potencjalnych wad rozwojowych płodu, np. Zespołu Downa. Lekarz mierzy dzidziusia, ale przede wszystkim zwraca uwagę na dwa kluczowe aspekty – przezierność fałdu karkowego oraz długość kości nosowej. Pełen obraz zdrowia płodu uzyskamy wykonując  (kilka dni przed USG) test PAPP-A, który jest badaniem całkowicie nieinwazyjnym i polega na pobraniu krwi od pacjentki. Te dwa badania dają ginekologowi możliwość określenia ryzyka wystąpienia wady genetycznej u malucha. I choć przyznam, że badania te są trochę stresujące to polecam je wykonać, aby móc w spokoju cieszyć się ciążą. Co więcej, po tym USG otrzymasz film z badania Twojego maluszka.

Badania 11-14 tc.

  • Badania ogólne ciężarnej, ciśnienie, masa ciała

  • USG z oceną ryzyka wystąpienia wady genetycznej

  • Test PAPPA- pobranie krwi

  • Mocz i osad moczu

  • W razie nieprawidłowego TSH- konsultacja specjalistyczna

Oczywiście pierwszy trymestr to nie tylko badania, ale także, w większości przypadków (niestety!), poranne mdłości, wymioty i spadek formy, który może Ci towarzyszyć do 20 tc. Ale o tym w innym poście

Autorka

Filiz Sulejman

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

twelve + 13 =